Adaugă
Publicitate

Prezentare

Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov vă invită la Gala liceului, ce va avea loc în perioada 9 – 14 mai 2014, la Sala Patria, sub forma unui festival muzical, ce cuprinde 5 concerte reprezentative pentru valoarea instituţiei. Această manifestare se înscrie în proiectul cultural educaţional Armoniile Braşovului 2014, pe care Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” îl desfăşoară sub patronajul Primăriei Municipiului Braşov şi cu sprijinul financiar al Consiliului Local Braşov. Proiectul Armoniile Braşovului 2014 se află la prima sa ediţie şi se bucură de girul autorităţilor locale administrative ale oraşului nostru, de sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean, de parteneriatul Filarmonicii Braşov şi de colaborarea Asociaţiei de părinţi „Pro Musica”.

Manifestările cuprind 3 festivaluri muzicale:

 

  • Armonii de mai - Gala liceului, în perioada 9 -14 mai 2014
  • Armonii de vară - „Noi şi Clasicii" Stagiunea estivală a celor mai tineri muzicieni braşoveni, ediţia a VII-a, în perioada 2 iulie – 27 august 2014
  • Armonii româneşti - „Pagini muzicale româneşti” – Concurs naţional de interpretare a muzicii româneşti clasice şi tradiţionale, ediţia a V-a, în perioada 25 – 28 noiembrie 2014.

 

Programul evenimentului cuprinde următoarele concerte:

 

  • vineri, 9 mai 2014, ora 18 – Concert de percuţie şi folclor
  • sâmbătă, 10 mai 2014, ora 18 – Concert de muzică instrumentală, clasele 0 – V
  • duminică, 11 mai 2014, ora 18 – Concert vocal – instrumental
  • marţi, 13 mai 2014, ora 18 – Concert de muzică instrumentală, clasele VI – XI
  • miercuri, 14 mai 2014, ora 18 – Concetul absolvenţilor

 

Festivalul Gala liceului prezintă performanţa muzicală a celor mai valoroşi elevi ai şcolii, deţinători a numeroase premii obţinute la fazele naţionale şi zonale ale Olimpiadei Naţionale de Muzică, la Concursurile “Aulodia”, “Crai Nou”, “Pagini muzicale româneşti”, “Studii pianistice” şi “Tânărul instrumentist” organizate de liceul nostru, precum şi la alte competiţii muzicale din ţară: 17 elevi ai catedrei de pian, 16 elevi ai catedrelor de coarde (vioară, violoncel, chitară) 14 elevi ai catedrelor de instrumente de suflat, percuţie şi instrumente populare (blokflote, flaut, oboi, clarinet, trombon, nai, acordeon), 12 elevi ai catedrelor de canto clasic şi popular.

Participă deasemenea ansamblurile corale “Corona Melos”, “Gymnazium”, şi “Transilvania” precum şi ansamblul de coarde “Allegretto”, ansamblul de percuţie “Versus”, ansamblul folcloric “Rapsodia” şi ansamblul orchestral “Corona Transilvanica”.

Prin "Gala Liceului" publicul braşovean are ocazia să aprecieze valoarea muncii pe care au depus-o cu dăruire, în egală măsură, cei peste 300 de elevi participanţi şi 40 de profesori îndrumători de specialitate, fără a trece cu vederea aportul întregului corp profesoral ce a sprijinit, alături de conducerea liceului, buna desfăşurare a acestui amplu proiect.


Etichete:

cultura , educatie , Liceul de Muzica Tudor Ciortea , Sala Patria , Armoniile Brasovului , Gala liceului

Contact

Organizator:

Liceul de Muzica

Braşov, Str. Colonel Ion Buzoianu, nr. 1, cod poştal 500084

0268476783, 0268414448


Loc de desfășurare:

Intre bd. 15 Noiembrie si str. Lucian Blaga, in sediul fostului cinematograf Patria

Urmează în Braşov 5665

Această facilitate este accesibilă în fiecare pagină de tip eveniment, entitate sau comunicat, în zona informaţiilor rapide de sub titlul articolului.

Vezi mai multe