Apreciez 0
În ultima duminică înainte de Crăciun, de la ora 18:00, Librăria Humanitas din Braşov le oferă în dar braşovenilor o întâlnire cu scriitoarea Ioana Pârvulescu.
Ioana Pârvulescu este câştigătoarea Premiului Uniunii Europene pentru Literatură.
Romanul pentru care Ioana Pârvulescu a primit prestigioasa distincţie, Viaţa începe vineri (2009), este o aventură palpitantă şi fermecătoare plasată în lumea bucureşteană de la începutul secolului XX. Omagiul adus Ioanei Pârvulescu este adus unei întregi literaturi hrănite din rafinament, erudiţie şi graţie. Scrisul Ioanei Pârvulescu recuperează, ca într-un album cu fotografii sepia, o lume care a fost. Cartea devine o punte şi un vehicul al memoriei. Viaţa începe vineri a apărut într-o nouă ediţie, anul acesta, la Editura Humanitas.
În aceeaşi zi, tot de la ora 18:00, cu prilejul sfârşitului de an şi al inaugurării noii librării din Braşov, Grupul Editorial Humanitas donează 200 de cărţi Bibliotecii Judeţene Braşov "George Bariţiu", donaţie ce cuprinde noutăţile şi cărţile cu cel mai mare succes la ultima ediţie a târgului Gaudeamus.
Din selecţie nu lipsesc autorii Humanitas - Andrei Pleşu, Ioana Pârvulescu, Ana Blandiana, Dan C. Mihăilescu, Gabriel Liiceanu, Radu Paraschivescu, Lucian Boia -, colecţiile de marcă, Memorii, Jurnale, Ştiinţă, Eseu, Istorie - ori romanele din Raftul Denisei şi din seriile de autor Humanitas Fiction.
Încă o ocazie de a trăi deplin, în sălile de lectură, vieţile cărţilor.
cultura , librarie , biblioteca , Biblioteca Judeteana , donatie , Humanitas
Expoziția „Fereastra doctorului Honigberger”, Teofil Mihăilescu
1558
0
Festival - Amprente în Teatru și Artă
1328
0
Expozitie Artă Love me 'till the end of time
1337
0
Festivalul de Artă Tradițională și Meșteșuguri
1355
0
Artist Talk | Dan Perjovschi, George Roșu, Mihai Zgondoiu
1280
0
Vernisaj Predicțiile pământului
1256
0
Love me 'till the end of time- Expozitie de Arta Digitala
1619
0
Recital de pian cu Mihai Teacă
1560
0
Vernisaj expoziție - Cafeneaua artiștilor brașoveni
1490
0
Prezentare de carte - Întâlnire cu Adrian Șonka
1489
0
Expoziție: „Mihai Mohaci. Pictură suprarealistă”
1535
0
Expozitie de grafica și pictură copii Ora0 "Nu uita să fii copil!"
1680
0
11:11 Senzual // Expozitie de pictura Marius Aiordachioaie
1601
0
”Găteala capului la sașii din sud-estul Transilvaniei”
1778
0
Dena and Serj's Fantasy World- Finissage Expozitie de Arta Digitala
1676
0
„O călătorie scrisă pe cămăși” – parte a proiectului „Zilele patrimoniului imaterial brașovean”
1792
0
Zilele patrimoniului imaterial brașovean
1819
0
”Fotografi brașoveni și ateliere lor”, la Complexul Comercial Coresi
2308
0
Această facilitate este accesibilă în fiecare pagină de tip eveniment, entitate sau comunicat, în zona informaţiilor rapide de sub titlul articolului.