Apreciez 0
Galeria Hora găzduieşte în perioada 5 noiembrie – 20 noiembrie expoziţia retrospectivă de pictură Elisabeta Ursu.
Expoziția organizată de urmașii artistei Elisabeta Ursu cu ocazia împlinirii a 90 de ani de la naștere este un gest de mare prețuire și de readucere în atenția publicului de astăzi a valoroasei creații a pictoriței din generația anilor '70.
Elisabeta Ursu a absolvit Academia de Arte Frumoase „Nicolae Grigorescu" Bucureşti în anul 1967. Au urmat apoi numeroase expoziții colective și personale în România și în străinătate. Astăzi, lucrările artistei fac parte din patrimoniul de artă contemporană al Ministerului Culturii și al Muzeului de Artă din Brașov, din multe colecții particulare din țară și din străinătate.
Vernisajul expoziţiei are loc vineri 5 noiembrie 2010, de la ora 16.00.
Expoziţia cu vânzare este deschisă din 5 noiembrie până în 20 noiembrie. Programul de vizitare este de luni până vineri de la 11.00 la 19.00 şi sâmbăta de la 11.00 la 17.00.
cultura , expozitie , pictura , arta , galeria Hora
Expoziția „Fereastra doctorului Honigberger”, Teofil Mihăilescu
1809
0
Festival - Amprente în Teatru și Artă
1535
0
Expozitie Artă Love me 'till the end of time
1583
0
Festivalul de Artă Tradițională și Meșteșuguri
1614
0
Artist Talk | Dan Perjovschi, George Roșu, Mihai Zgondoiu
1467
0
Vernisaj Predicțiile pământului
1483
0
Love me 'till the end of time- Expozitie de Arta Digitala
1863
0
Recital de pian cu Mihai Teacă
1831
0
Vernisaj expoziție - Cafeneaua artiștilor brașoveni
1742
0
Prezentare de carte - Întâlnire cu Adrian Șonka
1743
0
Expoziție: „Mihai Mohaci. Pictură suprarealistă”
1836
0
Expozitie de grafica și pictură copii Ora0 "Nu uita să fii copil!"
1930
0
11:11 Senzual // Expozitie de pictura Marius Aiordachioaie
1875
0
”Găteala capului la sașii din sud-estul Transilvaniei”
2058
0
Dena and Serj's Fantasy World- Finissage Expozitie de Arta Digitala
1953
0
„O călătorie scrisă pe cămăși” – parte a proiectului „Zilele patrimoniului imaterial brașovean”
2063
0
Zilele patrimoniului imaterial brașovean
2030
0
”Fotografi brașoveni și ateliere lor”, la Complexul Comercial Coresi
2593
0
Această facilitate este accesibilă în fiecare pagină de tip eveniment, entitate sau comunicat, în zona informaţiilor rapide de sub titlul articolului.