Adaugă
Publicitate

- de la 20:00 Program complet

Cultură (expoziție, film...)

Cinemateca Patria

Asociația Culturală FANZIN

6 - 9 lei; pensionar 6 lei; student 6 lei; elev 6 lei; grup 6 lei

Imbunatățește Sesizează

1392 1

Prezentare

Saptamana filmelor de OSCAR continua la CINEMATECA PATRIA!
Program 23-28 februarie:
Luni 23 februarie
20:00 Seara Filmului European / Special Oscar
La Dolce Vita (Italia, 1960) copie nouă, remasterizată acum !!!
Regia: Federico Fellini
Cu: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée
Dramă, comedie
Durata: 174 min.
Palme d'Or la festivalul de la Cannes
4 nominalizări la Oscar și Premiul Oscar pentru cele mai bune costume In memoriam Anita Ekberg
Marți 24 februarie
20:00 Seara filmului asiatic / Special Oscar
Kagemusha (Japonia, 1980)
Regia: Akira Kurosawa
Cu: Tatsuya Nakadai, Tsutomu Yamazaki
Dramă, istoric
Durata: 162 min.
Palme d'Or la Festivalul de la Cannes 1980
Premiul César pentru cel mai bun film străin
2 nominalizări la Oscar
Miercuri 25 februarie
20:00 Seara Doc And Roll / Special Oscar
Aproape celebri / Almost Famous (SUA, 2000)
The Extended Cut (39 de minute în plus)
Regia: Cameron Crowe
Cu: Billy Crudup, Patrick Fugit, Kate Hudson
Comedie, muzică
Durata: 161 min
4 nominalizări și premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu original.
In memoriam Phillip Seymour Hoffman
Joi 26 februarie
20:00 Comedy Classics / Special Oscar
Nebraska ( SUA, 2013)
Regia: Alexander Payne
Cu: Bruce Dern, Will Forte, Stacy Keach
Comedie dramatică
Durata: 117 min.
6 nominalizări la Oscar
Premiul pentru cel mai bun actor la festivalul de la Cannes 2013-Bruce Dern
Vineri 27 februarie
20:00 Film Cult / Special Oscar
Ticăloși fără glorie / Inglourious Basterds (SUA,2009)
Regia: Quentin Tarantino
Cu: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz
Război, acțiune
Durata: 152 min.
Palme d'Or la festivalul de la Cannes
8 nominalizări și un premiu Oscar
Premiul pentru cel mai bun actor la festivalul de la Cannes 2009- Christoph Waltz
In memoriam Rod Taylor
Sâmbătă 28 februarie
11:00 Matineu copii
Cartea Junglei /The Jungle Book (SUA, 1967)
Regia: Wolfgang Reitherman
Animaţie
Durata: 78 min.
Dublat în limba română
17:00 Golden Classics / Special Oscar
Ce verde era valea mea / How Green Was My Valley (SUA, 1941)
Regia: John Ford
Cu: Walter Pidgeon, Maureen O'Hara, Anna Lee
Dramă, ecranizare
Durata: 118 min.
5 premii Oscar
19.30: Mari regizori / Special Oscar
Master and Commander: La capătul Pământului / Master and Commander: The Far Side of The World (SUA, 2003)
Cu: Russell Crowe, Paul Bettany, Billy Boyd
Aventură
Durata: 138 min.
In memoriam Samuel Goldwyn jr.
9 nominalizări și 2 premii Oscar
Intrarea pe baza de voucher (se poate achizitiona un produs: apa, dulciuri etc. Valoare voucher = 6 lei redus (copii, elevi, studenti, pensionari) sau 9 lei intreg.

Contact

Organizator:

Asociația Culturală FANZIN

Brasov, str. Petru Maior, nr. 2

0746212003


Contactează realizatorul articolului

Trimite mesaj


Loc de desfășurare:

Brașov, str. 15 Noiembrie, nr. 50A

Urmează în Braşov 5433

Această facilitate este accesibilă în fiecare pagină de tip eveniment, entitate sau comunicat, în zona informaţiilor rapide de sub titlul articolului.

Vezi mai multe