de la 20:00 Program complet
548 0
Apreciez 0
Concert Trupa farfarello
Locație: Deane's Irish Pub & Grill
marți, 28 februarie, ora 20:00
Trio farfarello înseamnă în primul rând vioară, blockflöte, chitări acustice pe 6 şi 12 corzi, percuţie & bass. Mani Neumann (vioară, blockflöte) şi Ulli Brand (chitară), membrii fondatori ai trupei Farfarello, au reuşit ca în 40 de ani de activitate să obţină recunoaştere europeană şi internaţională. Stilul muzical abordat este atât de unic încât orice descriere convenţională devine imposibilă. Prin muzica lor, farfarello creează un sunet arhaic, brut, eliberat de clişee, fiind o combinaţie de folclor est - european şi influenţe contemporane: muzică tradiţională, jazz, rock şi muzică clasică. Din 1982 şi până acum, farfarello a lansat 18 albume, 4 dvd-uri şi a participat la peste 3.500 de concerte în toată lumea. Mani Neumann şi Ulli Brand au adus pe scenă, în diferite formule muzicale (trio, quartet şi chiar orchestre simfonice), nume mari ale genului precum celebri toboşari Mike Barsimanto, Herb Quick, şi Chris Thompson (Manfred Mann’s Earth Band).
Mani Neumann, supranumit şi Der Teufelsgeiger (Violonistul Diavolului), este considerat un maestru al viorii şi blockflöte. Modul său de a interpreta - melancolic, sălbatic ori excitant - este întotdeauna autentic, nonconformist şi imposibil de copiat. Mani este cunoscut în România şi ca urmare a activităţii sale de violonist în legendara formaţie Phoenix în cadrul căreia a cântat din anul 1978. A fost onorat cu premiul MTV – Lifetime Award şi decorat de Preşedintele României cu ordinul „Meritul cultural“ în gradul de „Cavaler“ pentru merite culturale deosebite aduse României. Din 1982 cântă împreună cu Ulli Brand în formaţia farfarello.
Ulli Brand este considerat la ora actuala unul dintre cei mai buni chitarişti din Europa, fiind recunoscut pentru stilul său unic în care interpretează muzica la chitară acustică cu 6 şi 12 corzi. Specialitatea lui este chitara acustică pe care o combină cu diferite efecte de ecou polifonice. Prin această combinaţie, Ulli face ca sunetul farfarello să fie unic, autentic şi original, reuşind astfel prin modul în care menţine atât armonia, cât şi basul cu o singură chitară acustică, să înlocuiască o întreagă orchestră. Solo-ul lui din melodia „Durchzug” este cel mai bun exemplu în acest sens.
Urs Fuchs a ajuns să cunoască România în urma unei vizite pe care a făcut-o alături de Mani Neumann. L-au impresionat orașele din centrul țării, pe care le-a vizitat, și oamenii deschiși cu care a interacționat. Se întoarce în România pe scenă de data aceasta, în turneul farfarello. Urs este un muzician complex, care a cântat cu Jon Lord (Deep Purple), Sally Oldfield, Kathy Kelly, Frida (Abba), Miller Anderson (Spencer Davis Group) Charlie Mariano, Clannad, Peter Kraus si Wolfgang Niedecken.
BIMA FEST Concert
246
0
Concert live și expoziție semnată de Tudor Turcu la Centrul Cultural Reduta
513
1
Vinyl Library Music
502
3
Viena Magic - Concert Johann Strauss Ensemble
733
0
Gala Cantecelor de Munte invitat special Ovidiu Mihailescu
896
0
Fiesta Siesta Tequila Repeat
834
0
Concert Voltaj - Serenity Resort
1077
0
Do The Reggae Community Vibes
919
0
Kempes / Rockstadt / 13 mai 2023
962
0
Concert 4tune Quartet // Lansare de album: Uncovered
791
0
AftărParty | Homeboy #LokalsKnow | 28 aprilie
802
0
AftărParty | Ediție Specială "Mi-e dor de Vama Veche", cu Gabi
830
0
Mid-Week LIVE | Luiza Zan Quintet
792
0
Dj Gigantoo / Rockstadt / 22 aprilie
763
0
Toulouse Lautrec lansare album
673
0
Concert Alternosfera - Imnuri de Razboi Tour
711
0
Concert Dora Gaitanovici - Lansare album „Descântec”
676
0
Bulz Brotherz live la Aftăr Hours
694
0
Această facilitate este accesibilă în fiecare pagină de tip eveniment, entitate sau comunicat, în zona informaţiilor rapide de sub titlul articolului.