Adaugă
Publicitate

Prezentare

Ştafeta ciclistă Rotary continuă cu un nou eveniment la Braşov, care are ca scop promovarea ciclismului ca sport si mijloc de locomoţie sănătos şi ecologic. Clubul Rotary Braşov împreună cu Primăria Braşov reprezentată prin domnul George Scripcaru, primarul municipiului Braşov, se alătură acţiunii Masa critică. Startul se va da vineri, 28 august, la ora 18:30 în faţa Primăriei Braşov. La acţiune, la care vor participa şi angajaţi ai Primăriei, sunt invitaţi să se alăture toţi bicicliştii din Braşov şi împrejurimi, bineînţeles, pe biciclete. Masa critică este o plimbare în masă cu bicicletele ce are loc în oraşul nostru şi în lume în ultima zi de vineri a fiecărei luni. Prima Masa Critică a avut loc în oraşul nostru în anul 2007, când la manifestare s-au strâns câteva sute de biciclişti. “Noi, comunitatea bicicliştilor dar si a oamenilor care vor un mediu mai curat, vrem să facem din această manifestare un prilej de a ne cunoaşte între noi, de a socializa, de a promova un mijloc de transport mai economic, mai eficient, mai practic, mai rapid, dar şi mai sănătos. Ne bucurăm că autorităţile locale se vor implica direct în aceasta acţiune. Sperăm prin aceasta o strânsă colaborare cu autorităţile, o colaborare din care vor avea de câştigat ambele părţi” a declarat Robert Lazăr, iniţiatorul acţiunii Masa Critică in Brasov. Ştafeta ciclistă Rotary este un proiect ecologic naţional organizat cu prilejul împlinirii a 80 de ani de la înfiinţarea primului Club Rotary în România. Ştafeta îşi propune să străbată ţara de la Jimbolia la Mangalia. Aceasta a ajuns la Braşov sâmbătă, 22 august 2009, când o delegaţie pe biciclete formată din membri ai clubului Rotary Braşov şi participanţi la “Masa Critică” din Braşov au preluat ştafeta la intrarea în oraş, de la bicicliştii din Clubul Rotary Sfântu Gheorghe. Delegaţia a parcurs oraşul până pe pista pentru biciclete din faţa Primăriei, unde a fost primită de către Primarul Braşovului, George Scripcaru, după care, împreună cu acesta, s-a făcut o scurtă plimbare pe pista pentru biciclete din faţa instituţiei. Participarea unor reprezentanţi ai comunităţii - parlamentari, membri ai administraţiei locale – la această ştafetă, a confirmat deschiderea faţă de iniţiativa organizării Ştafetei cicliste. Ştafeta va fi dusă mai departe săptămâna viitoare, de către Clubul Rotary Braşov, la Buşteni. Link-uri utile:

Această facilitate este accesibilă în fiecare pagină de tip eveniment, entitate sau comunicat, în zona informaţiilor rapide de sub titlul articolului.

Vezi mai multe