Adaugă
Publicitate

Prezentare

"Cupa Liceelor McDonald's prezentata de Vodafone" la basket si fotbal, organizata in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean si Directia Judeteana pentru Sport, se desfasoara in perioada 15-22 februarie 2008. Inscrierile au inceput de ieri 21 ianuarie si se termina pe 12 februarie. Proiectul presupune desfasurarea in paralel, pe parcursul unei saptamani, a doua competitii, una de fotbal si una de baschet, intre echipele de baieti reprezentante ale liceelor din Judetul Brasov. Competitia este una cu traditie in Brasov, asteptata cu mare entuziasm de elevii si profesorii liceelor din intregul judet. In cadrul competitiei au dreptul sa participe elevi inscrisi la cursurile de zi ale unitatilor de invatamant nascuti dupa 1 ianuarie 1988, legitimati sau nelegitimati la un club sportiv. Echipele se pot inscrie in competitie pana pe 12 februarie, la tel/fax 021 211.66.33/36. Si aceasta editie se anunta una spectaculoasa, cu meciuri de calitate, unde liceele isi vor masura valoarea, ambitiile si orgoliile. Sunt puse in joc premii consistente atat pentru echipele clasate pe primele trei locuri cat si pentru spectatori. Vor fi organizate concursuri de majorete, de fotografie, Miss, tombola si altele.

"Cupa liceelor McDonald's prezentata de Vodafone" este organizata de Sport Image Group in parteneriat cu Primaria Municipiului Brasov, Inspectoratul Scolar si Directia Judeteana pentru Sport.

Pe parcursul acestui an, "Cupa Liceelor McDonald's prezentata de Vodafone" va fi organizata si in alte 5 orase: Timisoara, Iasi, Constanta, Cluj, Pitesti. Informatii suplimentare despre competitie, regulament si concursuri puteti afla de pe www.blogdeliceu.ro

Regulamentul cupei:

1. SCOPUL ACTIUNII - Popularizarea celor doua sporturi (fotbal si baschet) in randul tinerilor din liceele si scolile profesionale din Judetul Brasov. - Stimularea interesului pentru practicarea sportului de performanta si promovarea tinerilor cu reale calitati sportive. Favorizarea dezvoltarii personalitatii elevilor in planul integrarii sociale, al initiativei si spiritului competitiv. 2. ORGANIZATORI - Sport Image Group - Directia Judeteana pentru Sport Brasov - Inspectoratul Scolar Brasov 3. PARTICIPANTI SI CONDITII DE PARTICIPARE Competitia este deschisa tuturor echipelor reprezentative de fotbal si baschet baieti din liceele si scolile profesionale din Judetul Brasov, care raspund invitatiei lansate de organizatori si confirma participarea in scris, cu avizul directorului unitatii scolare respective si a profesorului de educatie fizica pana pe data de 12.02.2008. Au dreptul sa participe elevii inscrisi la cursurile de zi ale unitatilor de invatamant nascuti dupa 1 ianuarie 1988, legitimati sau nelegitimati la un club sportiv. Echipele participante vor prezenta tabele nominale cu elevii, care vor cuprinde: - numele si prenumele - data nasterii - viza medicala - seria si numarul C.I./B.I. Tabelele vor fi semnate de director, secretara scolii si profesorul de educatie fizica si vor contine datele de contact ale profesorului coordonator. Fiecare echipa (fotbal sau baschet) poate fi alcatuita din maxim 12 jucatori. Jucatorii vor avea asupra lor, la toate jocurile, buletinul de identitate (sau pasaportul) si carnetul de elev sau legitimatia de elev VIZATE PE 2007-2008, pe care sunt obligati sa le prezinte la fiecare joc pe care il disputa. In cazul în care unul dintre jucatori nu prezinta documentele solicitate, nu va avea drept de joc la meciul respectiv. ATENTIE: Nu este admis certificatul de nastere!!! Echipele care vor folosi jucatori care nu au drept de joc pot fi eliminate din competitie si suspendate pe o perioada de 2 (doi) ani de zile. Echipele ale caror galerii vor provoca incidente grave în sala de joc sau în afara salii pot fi eliminate din competitie si suspendate pe o perioada de 2 (doi) ani de zile. Validarea echipelor inscrise se va realiza la sedinta tehnica din data de 14.02.2008. Lipsa documentelor solicitate sau prezentarea lor incompleta atrage dupa sine descalificarea jucatorului sau echipei din competitie. Fiecare echipa se va prezenta in data in care a fost programata si cu cel putin 30 de minute inainte de inceperea meciului, in echipament sportiv specific jocului de fotbal sau baschet. 4. DESFASURAREA COMPETITIEI Atat pentru competitia de fotbal, cat si pentru cea de baschet, etapele sunt urmatoarele: Etapa I (calificari) se va desfasura in perioada 15.02-17.02.2008. Cele opt echipe castigatoare din aceasta etapa se califica in optimi. Etapa a II-a (optimi) se va desfasura in perioada 18-19.02.2008. In aceasta etapa participa cele opt echipe venite din calificari si primele opt echipe din clasamentul anului 2007. Etapa a III-a (sferturi) se va desfasura in data de 20.02.2008. Etapa a IV-a (semifinale) se va desfasura in ziua de 21.02.2008. Castigatoarele din cele doua semifinale isi vor disputa locurile 1 si 2 , iar invinsele locurile 3 si 4. Etapa a V-a (finalele) se va desfasura in ziua de 22.02.2008. Sistemul final de desfasurare a competitiei pe fiecare etapa in parte va fi prezentat de organizatori in cadrul sedintei tehnice. 5. DESFASURAREA JOCURILOR 5.1. COMPETITIA DE FOTBAL Terenul de joc Dimensiunile terenului de joc sunt cele corespunzatoare unui teren de handbal: lungime - 40 de metri, latime - 20 metri. Suprafata de poarta va fi considerata spatiul semicercului de 6 metri. Echipamentul jucătorilor Fiecare echipa participanta va dispune de un rand de echipament pentru jucatorii din camp, portarul urmand sa evolueze intr-un tricou diferit de cel al coechipierilor. Echipamentul si tinuta jucatorilor nu trebuie sa prezinte, in nici un caz, un anumit pericol pentru ei sau pentru altii. Aceasta se aplica si bijuteriilor de tot felul (inele, lanturi, medalioane, bratari, cercei etc.). Echipamentul de baza al unui jucator va cuprinde: - un tricou numerotat; - un chilot; - jambiere; - pantofi de sport sau de gimnastica cu talpa de cauciuc sau din alt material similar. ATENTIE : talpa trebuie sa fie plata !!! (nu se admit crampoane din cauciuc sau pantofi de sport pentru gheata) Toti jucatorii vor purta acelasi numar pe tricou de la inceputul si pana la sfarsitul competitiei. ATENTIE: Aceste numere ramin stabilite indiferent de faza competitiei! Durata partidei Fiecare joc va avea doua reprize a cate 15 minute fiecare. Pauza dintre reprize nu va depasi 5 minute. In fazele eliminatorii ale competitiei, in caz de egalitate dupa terminarea timpului regulamentar de joc, se va disputa o singura repriza de prelungire, care va avea durata a 5 minute. In acest interval se va aplica regula golului de aur. In cazul in care egalitatea persista si dupa repriza de prelungiri se va trece la executarea a cate 5 lovituri de la 7 metri. Daca egalitatea va persista, se va executa cate o lovitura de penalitate pana cand una dintre echipe rateaza si cealalta marcheaza. Fiecare echipa poate solicita un TIME OUT (timp mort, pauza) in fiecare repriza. Antrenorii, si numai ei, sunt autorizati sa ceara acest lucru doar in momentul in care jocul este intrerupt iar echipa solicitatoare se afla in posesia balonului. Daca intr-o repriza o echipa nu va solicita TIME OUT acesta NU SE REPORTEAZA pentru cea de-a doua parte a jocului. Reguli de joc - Fiecare partida se va desfasura intre doua echipe, compuse din cate 4 jucatori de camp si un portar. - Lovitura de la poarta: jocul va fi reluat printr-o degajare efectuata cu mana de catre portar, din propria suprafata de poarta. In cazul in care nu se respecta aceasta regula, arbitrul va opri jocul si va dispune repetarea repunerii mingii în joc. - Aruncarea de la margine: aut-ul va fi executat cu piciorul din locul în care mingea a parasit suprafata de joc (lovitura libera indirecta). Jucatorii echipei adverse se vor afla la o distanta de 5 metri de locul unde se gaseste mingea. Golul marcat direct dintr-o asemenea executie va fi anulat. - Mingea de arbitru: dupa o intrerupere temporara a jocului provocata de o cauza neprevazuta in Regulament, jocul va fi reluat printr-o "minge de arbitru" sub rezerva ca mingea nu a depasit linia de margine sau linia portii inaintea întreruperii jocului. Daca arbitrul va trebui sa acorde o minge de arbitru din interiorul suprafetei de pedeapsa, atunci aceasta se va executa de pe linia suprafetei de pedeapsa din punctul cel mai apropiat de locul unde se afla mingea în momentul opririi jocului. - Lovitura de pedeapsa se va executa de la linia de 7 metri, in urma unei infractiuni comise in suprafata de poarta. - Regula offside-ului nu va fi aplicata la aceasta competitie. - In privinta acordarii sanctiunilor disciplinare vor fi aplicate regulamentele FRF. Daca un jucator va fi sanctionat cu doua cartonase galbene in doua jocuri diferite, va fi suspendat pentru jocul imediat urmator.. In cazul in care un jucator va primi un cartonas rosu va fi suspendat pentru partida imediat urmatoare. - Schimbarile de jucatori: sunt permise un numar nelimitat de inlocuiri. Schimbarea de jucatori poate fi efectuata numai in momentul in care fotbalistul aflat pe teren paraseste terenul de joc. Daca in timpul unei schimbari, un jucator intra pe terenul de joc inainte ca coechipierul sau sa fi parasit terenul de joc: - jocul va fi oprit; - jucatorul inlocuit este somat sa paraseasca terenul de joc; - jucatorul inlocuitor va fi avertizat si va primi un cartonas galben; - jocul se va relua cu lovitura indirecta, executata de un jucator al echipei adverse, din locul unde se gasea mingea in momentul opririi jocului; - Lovitura libera directa: atacul prin alunecare din spate va fi sanctionat cu lovitura libera directa, cu exceptia portarului in propria suprafata de pedeapsa, cu conditia sa nu comita o greseala din neglijenta, imprudenta sau printr-un exces de combativitate. - Daca o echipa are mai putin de 3 jucatori (inclusiv portarul), jocul va fi oprit si echipa in cauza va pierde jocul cu 3-0. - Sistemul de calificare in semifinale este conform anexei la regulament. Se vor acorda 3 puncte pentru joc castigat, 1 punct pentru egal si zero puncte pentru joc pierdut. - Fiecare partida va fi oficiata de un singur arbitru. - In cazul in care o echipa va folosi jucatori care nu corespund regulamentului competitiei, echipa in cauza va pierde jocul cu 3-0, numai daca echipa adversa a depus o contestatie in termen de maximum 10 de minute de la terminarea partidei. 5.2. COMPETITIA DE BASCHET Echipamentul jucătorilor Fiecare echipa participanta va dispune de un rand de echipament pentru jucatori. Echipamentul si tinuta jucatorilor nu trebuie sa prezinte, in nici un caz, un anumit pericol pentru ei sau pentru altii. Aceasta se aplica si bijuteriilor de tot felul (inele, lanturi, medalioane, bratari, cercei etc.). Echipamentul de baza al unui jucator va cuprinde: - un tricou numerotat; - un chilot; - pantofi de sport sau de gimnastica cu talpa de cauciuc sau din alt material similar. ATENTIE : talpa trebuie sa fie plata !!! (nu se admit crampoane din cauciuc sau pantofi de sport pentru gheata) Toti jucatorii vor purta acelasi numar pe tricou de la inceputul si pana la sfarsitul competitiei. ATENTIE: Aceste numere ramin stabilite indiferent de faza competitiei! Durata partidei Fiecare joc va avea patru sferturi a cate 10 minute fiecare. Pauza dintre sferturi nu va depasi 5 minute. In fazele eliminatorii ale competitiei, in caz de egalitate dupa terminarea timpului regulamentar de joc, se va disputa o singura repriza de prelungire, care va avea durata a 5 minute. In cazul in care egalitatea persista si dupa repriza de prelungiri se va trece la disputarea unei alte reprize de prelungiri de 5 minute s.a.m.d. pana cand o echipa este declarata castigatoare. Fiecare echipa poate solicita un TIME OUT (timp mort, pauza) in fiecare sfert. Antrenorii, si numai ei, sunt autorizati sa ceara acest lucru doar in momentul in care jocul este intrerupt iar echipa solicitatoare se afla in posesia balonului. Daca intr-un sfert o echipa nu va solicita TIME OUT acesta NU SE REPORTEAZA pentru celalalte sferturi ale jocului. Reguli de joc - Fiecare partida se va desfasura intre doua echipe, compuse din cate 5 jucatori. - Mingea de arbitru: dupa o intrerupere temporara a jocului provocata de o cauza neprevazuta in Regulament, jocul va fi reluat printr-o "minge de arbitru" sub rezerva ca mingea nu a depasit linia de margine sau linia portii inaintea intreruperii jocului. - Schimbarile de jucatori: sunt permise un numar nelimitat de inlocuiri. Schimbarea de jucatori poate fi efectuata numai in momentul in care jocul e oprit si arbitrul permite efectuarea schimbarii. - Daca o echipa are mai putin de 5 jucatori, jocul va fi oprit si echipa in cauza va pierde jocul. - Sistemul de calificare in semifinale este conform anexei la regulament. Se va acorda 1 punct pentru joc castigat si 0 puncte pentru joc pierdut. - In cazul in care o echipa va folosi jucatori care nu corespund regulamentului competitiei, echipa in cauza va pierde jocul, numai daca echipa adversa a depus o contestatie in termen de maximum 10 de minute de la terminarea partidei. - Jocurile se vor desfasura in conformitate cu Regulamentul Oficial al jocului de baschet elaborat de F.I.B.A. si F.R.B. Meciurile vor fi arbitrate de arbitrii calificati. 6. ARBITRAJUL SI ASISTENTA MEDICALA Arbitrajul si asistenta medicala vor fi asigurate de Comisia de Organizare prin Asociatiile Judetene de profil (fotbal si baschet) si cabinetele medicale scolare din unitatile de invatamant. 7. Contestatii Contestatiile vor fi facute de antrenorul (delegatul) fiecarei echipe inaintea, in pauza sau la sfarsitul jocului, dar nu mai tarziu de 10 de minute de la incheierea partidei. Contestatiile vor fi analizate de organizatori imediat după depunere. Rezultatul contestatiei va fi comunicat in termen de 60 de minute de la ora depunerii acesteia. 8. PREMIERE Echipelor calificate in cele doua finale le vor fi acordate premii in materiale si echipament sportiv de catre organizatori prin sponsorii competitiei. NOTA 1. Comisia de organizare va decide pentru orice situatie aparuta in timpul desfasurarii competitiei si care nu a fost mentionata in prezentul Regulament. NOTA 2. De comportamentul sportivilor pe intreaga perioada de desfasurare a competitie raspund profesorii insotitori. COMISIA DE ORGANIZARE

CLASAMENT "Cupa liceelor McDonald's fotbal si baschet", Brasov editia 2007

• Baschet Locul I Liceul "J. Honterus" Locul II Colegiul National "E. Racovita" Locul III Colegiul Tehnic "R. Radulet"
  • Fotbal Locul I Liceul cu Program Sportiv Locul II Colegiul Tehnic "M. Cristea" Locul III Colegiul National Economic "Barseanu"